Ödemler; vücudun el, ayak, ayak bilekleri ve bacaklarında  görülen sıvı tutulmasından dolayı oluşan şişlikler olarak adlandırılır. Uzun süre ayakta kalma, düzensiz beslenme ve farklı hastalık belirtileri  gibi etkenler ödem oluşmasına neden olabilir. Genellikle ayak ve bacak bölgelerinde şişlik ve ağrı olarak kendini gösterir.

Öncelikle ödeme etken olan problemlerin çözümlenmesi gerekmektedir. Bazı bireylerde sadece uzun süre ayakta durmanın sonucu olarak gözlemlenen ödemler, bazı bireylerde ise hastalık kaynaklı görülebilir. Kalp yetmezliği, Akciğer hastalıkları, Böbrek yetmezliği, Obezite gibi hastalıklar ödem oluşumuna neden olabilir. Mutlaka teşhis için doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın ödem atma yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz; Vücudun su atmasına engel olan tuz tüketimin azaltılması, düzenli ve ölçülü su içilmesi, B5 ve B6  vitamin değerlerinin korunması ,ilgili bölgelerde düzenli  egzersizler  yapılması, gün içinde hareket alanlarının geniş olması, küçük hareketlerle kan dolaşımının hızlandırılması ve kısa yürüyüşler ile ödem atma sürecini başlatabilirsiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir